Tuloksia

 

Avoimet aikuisurheilijoiden piirinmestaruuskilpailut Kajaanissa 16.-17.8.2021

Tulokset 16.8.

NAISET

200 m (tuuli 0.0)                                                                                               

N50 1) Anneli Kaikkonen Kajaanin Urheilijat 37,19

800 m:                                      

N65 1) Eliisa Reijonen Tohmajärven Urheilijat 3.27,90                          

N50 1) Tuula Antikainen Polvijärven Vauhti 3.06,01     

5000 m:         

N 50 1) Sari Mäkinen Lieksa 20.49,66

         2) Sari Hilli Rovaniemen Roadrunners 21.53,21   

Pituus:

N60 1) Tuula Siekkinen Kuivasjärven Aura 3,34 (tuuli +0.8)

Kuula:

N55 1) Leena Kallunki Kajaanin Urheilijat 6,54               

        2) Ulla Niskanen Kajaanin Urheilijat 5,68                                           

 N50 1) Anneli Kaikkonen Kajaanin Urheilijat 7,93

MIEHET:

200 m: (tuuli 0.0)

M75 1) Viljo Virkkunen Kajaanin Kipinä 35,89                                          

M70 1) Ahti Finning Kunto-Pirkat 33,37                            

M65 1) Esko Mälkönen Lieksan Into 30,58                                                                          

M60) 1 Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 29,94

800 m:

M70 1) Ahti Finning Kunto-Pirkat 3.08,93                                                                                                      

M40 1) Harri Hujanen Iisalmen Visa 2.36,79

5000 m:         

M75 1) Paavo Kettunen Kajaanin Kuohu 21.48,60                                  

M55 1) Markku Auvinen Kajaanin Urheilijat 19.57,72

300 m aidat:

M60 1) Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 52,45

Korkeus:

M75 1) Kunto Viiru Kajaanin Kipinä 117                           

M35 1) Sakari Myllykoski Pulkkilan Ponsi 145   

Pituus:      

M75 1) Antero Markunsalo Kuopion Reipas 3,42 (tuuli -0.4)                                         

M70 1) Reijo Lundgren Kuivasjärven Aura 2,60 (tuuli -0.3)                                            

M65 1) Kyösti Säkkinen Kajaanin Urheilijat 3,90 (tuuli +0.3)                                         

M60 1) Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 4,72 (tuuli 0.0)    

Kuula:            

M75 1) Pentti Kiiveri Kuhmon Kiva 10,52                         

         2) Reijo Jokinen Kontion Tapio 6,33                         

M60 1) Timo Perkiömäki Suomussalmi 6,53                                             

M50 1) Markku Hanhela Kiimingin Urheilijat 10,50                                

         2) Pauli Havukainen Joensuun Kataja 9,92                                       

                                                   

M35 1) Sakari Myllykoski Pulkkilan Ponsi 10,74                                       

M yl 1) Joni Lassila Suomussalmen Rasti 14,34

Moukari:                                                                                     

M75 1) Mauno Mikkonen Kajaanin Kipinä 22,00           

         2) Reijo Jokinen Kontion Tapio 21,90                                                 

M70 1) Heikki Kangas Alavieskan Viri 44,30

          2) Heimo Pudas Alavieskan Viri 43,80                                               

M65 1) Kyösti Säkkinen Kajaanin Urheilijat 29,59                                   

M50 1) Markku Hanhela Kiimingin Urheilijat 36,23      

          2) Pauli Havukainen Joensuun Kataja 30,85

M yl 1) Arttu Väänänen Varpaisjärven Vire 59,80

Tulokset 17.8.                        

Naiset

100 m (tuuli -0.7)

N60 1) Tuula Siekkinen Kuivasjärven Aura 17,67

N50 1) Anneli Kaikkonen Kajaanin Urheilijat 17,33

N45 1) Tii Alasimi Kuivasjärven Aura 15,88                      

400 m

N60 1) Ritva Oikarinen Kajaanin Urheilijat 1.25,84

10 000 m

N60 1) Sirpa Pääkkönen Sotkamon Jymy 46.42,73       

Seiväs             

N30/T15 1) Moona Heikkinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 250

3-loikka                 

N60 1) Tuula Siekkinen Kuivasjärven Aura 6,97 (tuuli +0.5)                 

Keihäs

N50 1) Anneli Kaikkonen Kajaanin Urheilijat 22,13

MIEHET

100 m (tuuli -0.4)                 

M75 1) Viljo Virkkunen Kajaanin Kipinä 16,55                

         2) Arvi Kangastie Lappajärven Veikot 16,60

M65 1) Esko Mälkönen Lieksan Into 14,77                      

M55 1) Pekka Heiskanen Rauhalahti Road Runners 17,97

400 m

M75 1) Kalevi Alatalo Saloisten Salama 1.18,89

M70 1) Ahti Finning Kunto-Pirkat 1.15,75

M60 1) Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 1.08,84

M55 1) Pekka Heiskanen Rauhalahti Road Runners 1.25,15

M45 1) Mika Pelttari Kajaanin Urheilijat 1.09,97

                           

1500 m

M55 1) Markku Auvinen Kajaanin Urheilijat 5.25,00

M40 1) Janne Salo Varsinais-Suomen Veteraaniurheilijat 5.10,44

M40 2) Harri Hujanen Iisalmen Visa 5.26,71

10 000 m                                 

M35 1) Juho Latvala Rovaniemen Roadrunners 32.37,17

100 m aidat (tuuli -0.2)

M60 1) Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 21,47

Seiväs

M70 1) Markku Roivainen Sotkamo 250

3-loikka        

M75 1) Antero Markunsalo Kuopion Reipas 7,67 (tuuli +0.1)

M70 1) Juhani Tikkalahti Lappajärven Veikot 6,51 (tuuli +0.5)

M65 1) Jouko Nikula Kunto Pirkat 9,93 (tuuli +0.1)

M60 1) Reijo Häyrinen Kangasniemen Kalske 9,31 (tuuli +0.4)           

Kiekko

M65 1) Olavi Roivainen Saloisten Salama 32,05

         2) Seppo Laikari Tyrnävän Tempaus 28,40

M60 1) Seppo Kangas Limingan Niittomiehet 31,19     

         2) Reijo Piirainen Kajaani 28,80

M55 1) Pekka Heiskanen Rauhalahti Road Runners 26,39                   

M50 1) Janne Helttunen ONMKY 32,51                            

         2) Markku Hanhela Kiimingin Urheilijat 31,16     

M75  1) Mauno Mikkonen Kajaanin Kipinä 27,03                           

Keihäs

M75 1) Arvi Kangastie Lappajärven Veikot 26,59          

M70 1) Juhani Tikkalahti Lappajärven Veikot 29,32                                

         2) Reino Aittola Sotkamon Jymy 29,23

M65 1) Seppo Laikari Tyrnävän Tempaus 35,01             

M60 1) Reijo Piirainen Kajaani 30,68

M55 1) Ville Lehtinen Kajaanin Kipinä 54,55                   

M50 1) Jouni Korhonen Sotkamon Jymy 44,68                                        

 

 

 

 

  

Avoimet aikuisurheilijoiden yu-kilpailut 15.6.2021

NAISET

100 m, tuuli 0,0

N 45                  1. Viiru Taru   JaJa                  14.88

N 60                  1. Nurmi Anne    HKV              15.89                                         

                          2. Oikarinen Ritva   KajU         17.24                                         

                          3. Siekkinen Tuula   KuivAu     17.90

 400 m

 N 60                 1. Oikarinen Ritva    KajU       1.33,52

5000 m

N 40                  1. Malinen Anu     KajU             25.30,06

N 45                  1. Wikblom Diana    IFN            23.30,09

N 50                  1. Halonen Niina    MäntylaVe  19.34,56

                          2. Höfling Imke     KajU             25.36,66

N 55                  1. Romppainen Eeva   SuRa    23.24,93

N 60                  1. Pääkkönen Sirpa     SoJy     22.43,66

KUULA

N 55                  1. Kallunki Leena    KajU           6.44

                          2. Niskanen Ulla    KajU            5.02

N 65                  1. Määränen Vieno   KajU         5.94

PITUUS

N 60                  1. Nurmi Anne    HKV                352 (+1.8)

                          2. Siekkinen Tuula   KuivAu      336 (0.0)

MIEHET

100 m                 tuuli  0.0                                 

 M 75                1. Virkkunen Viljo    KajKi        17.21

400 m  

M 55                 1. Heiskanen Pekka    RRR    1.35,78

M 60                 1. Pyykkönen Aku    KajU        1.24,54

M 65                 1. Leiviskä Veijo   Oulki           1.15,18

5000 m

M 40                 1. Salo Janne   VSVU             19.26,31

                          2. Ylisassi Henry   Kajaani     19.58,49

M 50                 1. Wikblom Niklas  IFN            18.52,02

M 55                 1. Hakola Jari  KyKy                17.45,65

M 60                 1. Kauppila Jukka  LNM           17.46,00

M 65                 1. Kinnunen Jorma  SuRa        24.23,12

M70                  1. Okkonen Eero  KuKu           27.03,15

M 75                 1. Härkönen Eero  SuRa          26.25,77

KUULA

M 35                 1. Myllykoski Sakari   PuPo      10.27

M 40                 1. Myllykoski Samuli   PuPo       9.21

M 50                 1. Havukainen Pauli   JoKa        9.72

M 55                 1. Riikonen Timo     LUM          10.97

                          2. Heiskanen Pekka  RRR        8.34

M 65                 1. Laikari Seppo  TyTe               9.37

M 80                 1. Berg Vesa    RP                    11.14

KORKEUS        

M 75                 1. Viiru Kunto    KajKi                 112

PITUUS

M 40                 1. Hujanen Harri    KajU             431 (+0.4)

KEIHÄS  

M 35                 1. Myllykoski Sakari  PuPo       40.49

M 40                 1. Kokko Jani    Muhos             40.02

                          2. Myllykoski Samuli  PuPo     33.93

M 50                 1. Havukainen Pauli  JoKa       26.25

M 55                 1. Tikka Timo   KuortKu                51.59

                          2. Riikonen Timo  LUM            45.48

M 65                 1. Laikari Seppo  TyTe              34.14

M 70                 1. Kortelainen Juhani VSVU     32.28

                          2. Aittola Reino  SoJy              29.33

M 75                 1. Partanen Esko   IisVi            18.80

 

Uudenvuodenjuoksun lähtö.
Jani Juntunen voitti 10,2 km.

29. Kajaanin uudenvuodenjuoksun tulokset 31.12.2017

Tulokset:

Naiset 10.2 km

  1. Marjo Palos Kajaanin Urheilijat 47.30
  2. Mervi Sirviö Kajaani 48.18
  3. Minna Taistra Suomussalmen Rasti 49.55
  4. Mirja Laukka Mieluskylä 51.52
  5. Maijaliisa Mikkonen Hillers 52.51
  6. Rea Stricker Hillers 53.28

Miehet 10.2 km

  1. Jani Juntunen Limingan Niittomiehet 36.54
  2. Jarno Parkkinen Kouvola 39.08
  3. Jari Kinnunen Suomussalmen Rasti 40.05
  4. Mikko Alakärppä Hillers 41.14
  5. Lasse Kumpulainen Tekniikan Urheilijat 41.33
  6. Olli Ohtonen Kainuun Hiihtoseura 42.13
  7. Mika Marjeta Pro Victoria 42.41
  8. Seppo Kellokumpu Kajaanin Suunnistajat 42.56
  9. Seppo Huotari Kajaanin Urheilijat 43.36  
  10. Jan Maury Turku 46.36
  11. Jouko Reponen Kajaanin Suunnistajat 48.09
  12. Mikko Keränen Kajaani 49.53
  13. Pertti Salmensalo Paltamon Urheilijat 51.55
  14. Juha Kähkönen Hillers 52.09
  15. Martti Kauppi Kajaani 52.20                                                                                                                                                                    

Naiset 5.3 km

  1. Anna Vänttinen Jyväskylä 25.41
  2. Tanja Väisänen Kajaani 26.07
  3. Eeva Romppainen Suomussalmen Rasti 26.43
  4. Emma Juntunen Pesiökylän Urheilijat 29.37

Miehet 5.3 km

  1. Roope Reponen Joensuun Kataja 19.34
  2. Aapo Ylisassi Oulu 21.55
  3. Henry Ylisassi Kajaani 22.18
  4. Tero Kuosmanen RastiHyry 23.32
  5. Toni Piirainen HIllers 23.33
  6. Anssi Sirviö Kajaani 23.35
  7. Janne Väyrynen Taksi-Janne Väyrynen 23.36
  8. Veli-Heikki Vänttinen Jyväskylä 24.57
  9. Jorma Kinnunen Suomussalmen Rasti 24.59
  10. Aku Pyykkönen Suomussalmen Rasti 26.01
  11. Eero Härkönen Suomussalmen Rasti 29.10

Kuntoilusarja 5.3 km

  1. Toni Shnoro Sonkajärven Pahka 21.48
  2. Saku Kolehmainen Kaustisen Pohjan-Veikot 22.36
  3. Matias Shnoro Sonkajärven Pahka 22.56
  4. Ari Laitala Kajaani 23.30
  5. Emma Persad Kanada 24.16
  6. Juha Immonen Kajaanin Kuohu 25.31
  7. Mikko Saari Tekniikan Urheilijat 25.35
  8. Juha Kauppinen Sotkamo 26.24
  9. Antti-Jussi Korhonen Kajaani 26.36
  10. Riku Tölli Kajaani 29.22
  11. Jorma Tervo Kajaani 29.30
  12. Hannu Tikkanen IFK Gråtmuren 29.32
  13. Jorma Korhonen Kajaani 30.03
  14. Timo Karjalainen Kajaani 31.35
  15. Maarit Korhonen-Shnoro Sonkajärven Pahka 32.07
  16. Riikka Haverinen Kajaanin Suunnistajat 32.40
  17. Tuula Haverinen Kajaanin Suunnistajat 32.41
  18. Marika Kyllönen Kajaani 32.43
  19. Jule Thiele Saksa 35.23
  20. Camilla Maunu Kajaani 35.24
  21. Tellervo Toiviainen Kajaani 35.51
  22. Aarni Piirainen Eliaksen Deloikka 36.02
  23. Hannu Kemppainen Mieslahden Teräs 36.48
  24. Ulla Niskanen Kajaanin Urheilijat 37.22
  25. Heli Tölli Kajaani 38.57
  26. Mari Tölli Kajaani 39.11
  27. Anna Poranen Kajaani 39.55
  28. Jonna Kalermo-Poranen Kajaani 40.02
  29. Juha Poranen Kajaani 40.02
  30. Minna Niemi Kajaani 41.27
  31. Katja Korhonen Kajaani 41.54
  32. Erika Anneberg Kajaani 41.55
  33. Niilo Härkönen Tekniikan Urheilijat 42.17    

 

 

 

 

 

 

 

Seppo Huotari (101), Jarkko Maksniemi (116) ja Niina Jämsen (15) juoksun ensimmäisellä kierroksella. Seppo sijoittui M 10,6 km:lla viidenneksi.
Markku Auvinen sijoittui kolmanneksi M 5,7 km:lla.
Tarjalle aukeaa loppusuora ja toinen sija N 5,7 km:lla. Ulla Niskanen juoksi sijalle 13 samalla matkalla.

Uudenvuodenjuoksu leppoisassa, mutta liukkaassa säässä

Kajaanin Urheilijoiden ensimmäistä kertaa järjestämässä Kajaanin uudenvuodenjuoksussa oli osallistujia yhteensä 55. Juoksu järjestettiin uudella reitillä Kajaanijoen varren kevyenliikenteen väylillä. Kilpailukeskuksena oli Teppanan koulu. Kiitokset isolle toimitsijajoukollemme arvokkaasta talkootyöstä tapahtuman onnistumiseksi.

28. Kajaanin uudenvuodenjuoksun tulokset 31.12.2016

Naiset 10.6 km

  1. Minna Taistra Suomussalmen Rasti 50.28
  2. Juuli Huttunen 53.10
  3. Elina Romppanen 53.12
  4. Maija Autio KaUs Triathlon 55.09

Naiset 5.7 km

  1. Niina Jämsen Hillers/Kajaani 24.35
  2. Tarja Schroderus Kajaanin Urheilijat 26.22
  3. Mervi Sirviö Tekniikan Urheilijat 27.11
  4. Eeva Romppainen Suomussalmen Rasti 28.41
  5. Sanna Kähkönen Hillers/Kajaani 29.34
  6. Jonna Kalermo-Poranen Kajaani 30.20
  7. Outi Jauhiainen Hillers/Kajaani 33.43
  8. Henna Karlsson Kajaani 33.43
  9. Satu Laurel Vantaa 35.02
  10. Irja Leinonen Tekniikan Urheilijat 36.03
  11. Heli Tölli Kajaani 38.30
  12. Tellervo Toiviainen Kajaani 39.04
  13. Ulla Niskanen Kajaanin Urheilijat 41.21

Miehet 10.6 km

  1. Ismo Juntunen Suomussalmen Rasti 39.18
  2. Jari Kinnunen Suomussalmen Rasti 41.03
  3. Petri Lauronen JKU 43.12
  4. Toni Piirainen Hillers/Kajaani 43.30
  5. Timo Ohtonen Pekka Heikkinen&Kumpp. 45.11
  6. Seppo Huotari Kajaanin Urheilijat 45.11
  7. Juho Poutanen Downtown65 45.34
  8. Aapo Ylisassi Kajaanin Kuohu 46.50
  9. Jarkko Maksniemi Kajaanin Uimaseura 47.17
  10. Joona Lahtinen Hillers 47.24
  11. Paavo Kettunen Kajaanin Kuohu 50.24
  12. Janne Väyrynen Taksi Janne Väyrynen 51.37
  13. Juha Kähkönen Hillers 53.01
  14. Olli Karppinen 1.03.28
  15. Vesa Korhonen Tekniikan Urheilijat 1.03.28
  16. Peter Pagquiron Pekka Heikkinen&Kumpp. 1.03.57
  17. Eino Mäkäräinen KKSK 1.17.28   

 

 

Miehet 5.7 km

  1. Jani Juntunen Suomussalmen Rasti 20.30
  2. Kauko Rissanen Vesanto 23.32
  3. Markku Auvinen Kajaanin Urheilijat 24.23
  4. Visa Juntunen Pesiökylä 24.44
  5. Jorma Kinnunen Suomussalmen Rasti 25.48
  6. Juha Suutari Kajaani 25.57
  7. Anssi Sirviö KAO 26.20
  8. Mikko Saari Tekniikan Urheilijat 26.39
  9. Juha Immonen Kajaanin Kuohu 27.06
  10. Jukka Kuusela Kajaanin Suunnistajat 27.21
  11. Riku Tölli Kajaani 28.29
  12. Aleksi Nyström Kajaani 29.01
  13. Aku Pyykkönen Suomussalmen Rasti 29.18
  14. Viljami Lauronen JKU 30.03
  15. Saku Kolehmainen Kaustisen Pohjan-Veikot 30.43
  16. Eero Härkönen Suomussalmen Rasti 31.08
  17. Ari Laitala Kajaani 32.19
  18. Jorma Korhonen Kajaani 33.51
  19. Markus Laurel Vantaa 35.02
  20. Hannu Kemppainen Mieslahden Teräs 38.38
  21. Veli Kolehmainen Kajaani 39.04